КАКВО ПРЕПОДАВАМ
В своята работа като лектор в Пловдивския университет заемам щатната длъжност доцентr по “Европейска икономика”. Академичните курсове, за които е поискано от мен да водя – се променят във времето и са структурирани на основата на процедура за осигуряване на специфично, модерно и универсално академично знание на студентите. Ето защо преподавам академични курсове в различни лекториум формати (лекторски формати), на които представям своите лекции в различни лекционни зали, наречени лекторати.
В своята работа съм организирал академичното знание, което преподавам под формата на специфичен документ, наречен Силабъс.
Поради факта, че някои от гореспоменатите думи не съществуват в българския език или често се бъркат, съм организирал малък речник с обяснителни бележки по отношение на това кое какво означава. Освен това съм организирал курсовете, които преподавам на студентите през 2018-та година в малка таблица за по-лесна ориентация.
ЛЕКТОР, ЛЕКТОРИЯ, ЛЕКЦИЯ, ЛЕКТОРАТ
Лекторът е преподавател в университет / висше учебно заведение.
Лектория е процесът по провеждане на съдържателен научен курс, който е обвързан с определени академични стандарти за образование и наука.
Лекция е подходът на поднасяне на съдържанието на определени знания на основата на академични стандарти.
Лекторат е мястото, където се извършва извеждането на лекционни занятия.
СИЛАБЪС = РЪКОВОДСТВО ЗА СТУДЕНТА
* силабъс / Syllabus – ед. ч.
** силаби / Syllabi – мн. ч.
Думата “силабъс” не съществува в българския език; тя обаче е специфичен инструмент във висшето образование в САЩ и развитите страни от ЕС.
Силабъсът е писмен документ, в който се установяват стандарти на академично обучение за успешно усвояване на даден академичен курс. По една или друга причина едва в последните няколко години в България на някои места започна изготвянето на подробни “Ръководства за студента” (силаби), които следва да бъдат подчинени на два основни академични принципа при работа със студенти: (1) безплатен достъп до съдържанието и условията на лекторията за даден академичен курс; и (2) актуалност на съдържанието на академичния курс. Освен това в развитите страни е прието този документ да бъде безплатен и достъпен в електронен формат.
Аз лично като професионалист в работата, която върша – бих желал да се придържам към тези образци на добри практики на академично обучение, въпреки че те не са толкова популярни в България. Убеден съм, че без значение колко дълго време е необходимо на инерционната система на българското висше образование да се промени, един ден силабите ще станат инструменти за образователни стандарти и в нашата страна.
Ето защо в своята работа като лектор се опитвам да утвърждавам тази добра практика за осигуряване на 24/7 възможност на студентите (и всички интересуващи се) да могат да си свалят от моя сайт даден силабъс на курс, който изучават или от който се интересуват.
доц. д-р Атанас Владиков
РЪКОВОДСТВА ЗА СТУДЕНТА / СИЛАБИ
*ОКС – Образователна и квалификационна степен
**Само за студентите от съвместните програми на ФИСН и МТМ-Колеж (Датския колеж), гр. София